description متن perm_media گالری تصاویر volume_up مستندات صوتی videocam مستندات ویدئویی
2018-01-03
description

شهریار عباسی/ دبیر علمی

شهریار عباسی ۱۳۴۹ – خرم آباد شهریار عباسی در سال ۱۳۴۹ در شهر خرم‌آباد به‌دنیا آمد. او تا پایان دوره متوسطه در همین شهر ماند و سپس برای ادامه تحصیل به تهران رفت، در دانشگاه تهران علوم سیاسی خواند و در این شهر ماندگار شد. شهریار عباسی که در دوره نوجوانی بازی در تئاتر و …  

شهریار عباسی
۱۳۴۹ – خرم آباد

شهریار عباسی در سال ۱۳۴۹ در شهر خرم‌آباد به‌دنیا آمد. او تا پایان دوره متوسطه در همین شهر ماند و سپس برای ادامه تحصیل به تهران رفت، در دانشگاه تهران علوم سیاسی خواند و در این شهر ماندگار شد.
شهریار عباسی که در دوره نوجوانی بازی در تئاتر و نوشتن شعر را تجربه کرده بود، در دوره جوانی داستان‌نویس شد. گرچه او در همان نوجوانی چند داستان کوتاه هم نوشت که بعدها با نام «پیتزای برشته» منتشر شد.
اولین رمان شهریار عباسی «التهاب» نام دارد که در سال ۱۳۸۱ منتشر شد. این رمان در یک فضای سورئالیستی نوشته شده است و دو داستان امروزی و اساطیری (برگرفته از شاهنامه فردوسی) به‌طور موازی در آن روایت شده و به موضوع مرگ و ناآگاهی انسان می‌پردازد.
رمان بعدی شهریار عباسی در سال ۱۳۸۶ منتشر شد. او نام «می‌خواهم یک نامه‌ی کوتاه بنویسم» را برای این رمان انتخاب کرد. داستان این کتاب در فضای دهه ۱۳۶۰ در شهر خرم‌آباد می‌گذرد و فضای رعب و وحشت ناشی از بمباران‌های این شهر در میانه‌ی جنگ ایران و عراق بر آن حاکم است. شخصیت‌های اصلی رمان دو نوجوان هستند که وسوسه می‌شوند برای استفاده از سهمیه رزمندگان به جبهه بروند. این رمان در همان سال نامزد دریافت بهترین رمان با موضوع جنگ در ایران شد.
کار بعدی وی رمانی به‌نام «موسم آشفتگی» و با موضوع زلزله در تهران است. عباسی در این رمان، نوع دیگری از نوشتن را آزمود و رمانی نوشت که قصه‌ی آن وقوع زلزله‌ای مهیب و خیالی در شهر تهران است. این رمان از سوی شهرداری تهران نیز به‌صورت کتاب صوتی منتشر شده است.
رمان «زنی پنهان در میان واژه‌ها» کتاب بعدی شهریار عباسی است که در سال ۱۳۸۷ منتشر شد. این رمان در سبک رئالیسم جادویی نوشته شده است. داستان در شهری در آخر دنیا می‌گذرد که فقط از طریق یک خط‌ آهن با جاهای دیگر ارتباط دارد. داستان درباره‌ی پیرمردی کتاب‌فروش است که با زنی از شخصیت‌های کتاب‌های کتابخانه‌اش روبه رو می‌شود. «زنی پنهان در میان واژه‌ها» از سوی جایزه ادبی اصفهان شایسته تقدیر شناخته شد.
او سپس در سال ۱۳۹۰ رمان «هتل گمو» را منتشر کرد که باز هم داستانی درباره‌ی جنگ ایران و عراق است. در این رمان، یک سرباز ایرانی عاشق دختری کرد می‌شود که با خانواده‌اش در روستایی بین ایران و عراق زندگی می‌کند و جنگ باعث می‌شود از محل زندگی خود کوچ کند. درباره‌ی رمان «هتل گمو» نقدهای فراوانی در نشریات ایران نوشته شد و بیشتر منتقدان به تجلیل از این کتاب پرداختند و آن را به‌عنوان اثری متفاوت در حوزه جنگ ایران و عراق به‌شمار آوردند. این کتاب نیز نامزد نهایی دریافت چند جایزه ادبی بوده است.
شهریار عباسی سپس طولانی‌ترین رمان خود را نوشت. این رمان که با نام «سایه‌های بلند» منتشر شد، داستانی طولانی درباره‌ی یک خانواده‌ی ایرانی است که در آستانه‌ی انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ در حاشیه‌ی یکی از شهرهای غرب ایران زندگی می‌کنند و هر کدام واکنش متفاوتی نسبت به وقوع انقلاب دارند و به سرنوشت‌های متفاوتی دچار می‌شوند. «سایه‌ّهای بلند» رمانی دیالوگ‌محور است که می‌توان سبک نوشتاری آن «نئورئالیسم» به‌شمار آورد. این رمان در جایزه ادبی غنی‌پور نشان ویژه‌ی تقدیر دریافت کرد.
«دختر لوتی» تازه‌ترین رمان شهریار عباسی است که در سال ۱۳۹۳ منتشر شد و سال بعد به‌عنوان اثر برگزیده جایزه جایزه جلال آل احمد معرفی شد. این رمان درباره‌ی معلمی است که در میانه‌ی جنگ ایران و عراق به شهر کوچکی در جنوب غرب ایران فرستاده می‌شود و در آنجا با یک خانواده‌ی کولی که به کار موسیقی مشغول هستند آشنا می‌شود. این رمان درباره‌ی عشق و جنگ و آوارگی است و راوی آنجا متوجه می‌شود که مادربزرگ خودش نیز از قوم کولی بوده است.
شهریار عباسی علاوه بر فعالیت در زمینه ادبیات، در موضوع آسیب‌های اجتماعی نیز فعال است. وی از سال ۱۳۸۶ تاکنون سردبیر ماهنامه «ایران‌ پاک» با موضوع آسیب اعتیاد است.
برخی از فعالیت‌های ادبی و جوایز کسب شده:
تألیف و انتشار هفت رمان، یک مجموعه داستان و یک داستان بلند
برگزیده جایزه شهید غنی‌پور در سال ۱۳۹۲ در بخش رمان آزاد برای رمان «سایه‌های بلند»
برگزیده جایزه ادبی اصفهان در سال ۱۳۸۸ برای رمان «زنی پنهان در میان واژه‌ها»
نامزد نهایی کتاب فصل و جایزه هفت اقلیم در سال ۱۳۹۱ برای رمان «هتل گمو»
نامزد نهایی جایزه شهید غنی‌پور در بخش رمان دفاع مقدس در سال ۱۳۸۷ برای «رمان می‌‌خواهم یک نامه کوتاه بنویسم».
برگزیده جایزه جلال آل‌احمد برای رمان «دختر لوتی» در سال ۱۳۹۴
تالیف و انتشار ده‌ها مقاله و نقد در زمینه ادبیات و مسائل مربوط در نشریات گوناگون
داوری جشنواره‌های گوناگون ادبی
تدریس داستان‌نویسی در کلاس‌ها و کارگاه‌های گوناگون