description متن perm_media گالری تصاویر volume_up مستندات صوتی videocam مستندات ویدئویی
2023-01-08
description
در نشست خبری پانزدهمین دوره جایزه ادبی جایزه جلال آل‌احمد مطرح شد؛

جایزه جلال آل احمد، گران‌ترین جایزه ادبی کشور است

علی رمضانی بیان کرد: جایزه جلال آل احمد، گران‌ترین جایزه ادبی کشور است. سال گذشته مبلغ جایزه جلال نسبت به دوره‌های پیش از آن افزایش یافت و به ۲۵۰ میلیون تومان برای برگزیدگان و ۵۰ میلیون تومان برای شایستگان تقدیر رسید که امسال نیز همین مبلغ در نظر گرفته شده است.

به گزارش روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، نشست خبری پانزدهمین دوره جایزه ادبی جایزه جلال آل‌احمد امروز یک‌شنبه (هجدهم دی‌ماه۱۴۰۱) با حضور علی رمضانی(مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران)، وجیهه سامانی(دبیر علمی جایزه) و جمعی از خبرنگاران و اهالی رسانه در خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار شد.

 

در این نشست علی رمضانی با اشاره به مصادف شدن برپایی این دوره از جایزه ادبی جلال آل احمد با شصتمین سال انتشار کتاب «غربزدگی» این اتفاق را به فال نیک گرفت و گفت: جلال آل احمد نگاه خاصی در نحوه مواجهه با غرب و فضای فکری غربیان داشت و امروز نیازمند بازخوانی این نگاه در غربزدگی وی هستیم.

وی با اشاره به اختتامیه پانزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد گفت: شنبه( ۲۴ دی ماه ۱۴۰۱) ساعت ۱۸ همزمان با ایام برپایی مراسم بزرگداشت روز مادر و ولادت حضرت زهرا (س)، شاهد برگزاری مراسم اختتامیه پانزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد در تالار وحدت خواهیم بود. همچنین در دوره آموزشی «آل جلال» پذیرای حداقل ۱۲۰ آموزش‌پذیر مستندنگاری، داستان‌نویسی و نقد ادبی در روزهای پنجشنبه تا شنبه ۲۲ تا ۲۴ دی ماه ۱۴۰۱ از سراسر کشور خواهیم بود که از تجربه و دانش ۱۳ استاد بهره می‌برند.

رمضانی همچنین درباره مبلغ جایزه جلال آل احمد توضیح داد و گفت: هم اکنون جایزه جلال آل احمد، گران‌ترین جایزه ادبی کشور است. سال گذشته مبلغ جایزه جلال نسبت به دوره‌های پیش از آن افزایش یافت و به ۲۵۰ میلیون تومان برای برگزیدگان و ۵۰ میلیون تومان برای شایستگان تقدیر رسید که امسال نیز همین مبلغ در نظر گرفته شده است.

وی اظهار امیدواری کرد که حضور خانه کتاب و ادبیات ایران در نمایشگاه «ظرفیت‌ها و دستاوردهای فرهنگی در حوزه نشر و ادبیات کشور در مجلس شورای اسلامی» و تعامل با نمایندگان مجلس شورای سالامی فرصتی برای برطرف شدن مشکلات حوزه ادبیات و نشر و از جمله تعامل برای افزایش مبلغ جایزه ادبی جلال باشد.

 

تکثر جوایز ادبی یک کشور نشان‌دهنده پویایی جریان ادبیات و نشر است

در ادامه این نشست، وجیهه سامانی با تاکید بر اینکه جشنواره‌های ادبی بدون همراهی رسانه‌ها نمی‌توانند در جامعه اثرگذار باشند، گفت: تکثر جوایز ادبی یک کشور نشان‌دهنده پویایی جریان ادبیات و نشر آن جامعه است و به رونق و اقتدار چرخه نشر کمک می کند. جایزه جلال آل احمد از معتبرترین و قدیمی‌ترین جوایز ادبی کشور است و هیچ نویسنده‌ای نیست که دوست نداشته باشد، اثرش در این جایزه دیده نشود.

وی تاکید کرد: شان این جایزه از نام بلند جلال گرفته شده که در عصر اندیشه‌های سردرگم روزگار خویش، هویت خود را در مذهب و معنویت شرقی پیدا کرد. همچنین کتاب های منتخب ادوار گذشته و اقبال جامعه ادبی و توجه عمومی در منزلت و اعتبار این جایزه موثر بوده است.

سامانی با بیان اینکه داوری این جایزه ورود عالمانه، تخصصی و متعهدانه را می طلبد و جایزه جلال جای اعمال سلیقه های شخصی نیست، افزود: در این دوره ۲۶۷۶ اثر در چهار بخش به دبیرخانه ارسال شده است. از این آثار هزار و ۵۰۸ عنوان رمان و داستان بلند، ۴۰۱ اثر مجموعه داستان کوتاه، ۶۹۰ عنوان مستندنگاری و ۷۷ اثر نقد ادبی بوده است. ۱۹ داور در بازه زمانی دو ماهه طی سه مرحله، داوری آثار بخش های اصلی و جنبی را انجام دادند که در نهایت در چهار بخش اصلی جایزه به ۱۵ نامزد نهایی رسیدیم.

دبیرعلمی پانزدهمین جایزه ادبی جلال آل احمد درباره بخش‌های جنبی این جایزه گفت: در این دوره سه بخش جنبی داریم که شامل آثار مستندنگاری با موضوع «سردار سلیمانی» و «مدافعان سلامت و کرونا» می باشد که در بازه سه ساله ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۱ منتشر شده اند. که در بخش سردار سلیمانی ۶۳۹ اثر و در بخش مدافعان سلامت و کرونا ۴۲۰ عنوان اثر بررسی و داوری شدند. سومین بخش جایزه جنبی هم بخش «ویرایش کتاب» است که دومین دوره آن برگزار می‌شود‌.

وجیهه سامانی در پایان گفت: تعداد آثار رسیده به دبیرخانه این دوره جایزه جلال نسبت به دوره قبل رشد ۷۲ درصدی را تجربه کرده است. درباره کیفیت آثار نیز در بیانیه ای که روز اختتامیه قرائت می شود، توضیحاتی ارائه خواهد شد. اختتامیه «پانزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد» شنبه (بیست و چهارم دی ماه ۱۴۰۱) ساعت ۱۸ در تالار وحدت به نشانی تهران، خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار برگزار می‌شود.

دیدگاه خود را در مورد این متن برای ما بنویسید.

comment
account_circle
email